Europa League: «Γκέλες» για ΠΑΟΚ και Αστέρα

23.10.2015

Γράφει ο Γιώργος Μπαλωμένος

Στραβοπάτημα για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε ούτε  σήμερα και έμεινε ισόπαλος 0-0 με την Κρασνοντάρ στο γήπεδο της Τούμπας. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για το «δικέφαλο του Βορρά» που πλέον έχει 3 βαθμούς και παραμένει στην 3ή θέση του ομίλου. Η νίκη ωστόσο της Ντόρτμουντ στο Αζερμπαϊτζάν, νίκησε 1-3 την Καμπάλα κρατάει ακόμα ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης για το δικέφαλο.

«Αυτοκτόνησε» ο Αστέρας

Ούτε ο Αστέρας Τρίπολης μπόρεσε να πάρει  τους 3 πολύτιμους βαθμούς που θα του επέτρεπαν όνειρα πρόκρισης. Παρότι προηγήθηκε στο 8΄ με γκολ του Lluy, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Αρχικά η κυπριακή ομάδα ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι του άσσου της Cavenaghi στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Carlao πετυχαίνοντας στο 59΄ το νικητήριο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ και διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1. Με την ήττα αυτή του Αστέρα οι ελπίδες του για πρόκριση ψαλιδίζονται σημαντικά αφού στο άλλο ματς του ομίλου η Σπάρτα Πράγας απέσπασε την ισοπαλία από τη Σάλκε (2-2) στη Γερμανία.